Baba Olmaya Hazırlanın

Bir babanın alabileceği en güzel hediye çocuğunun ona gülümseyerek ‘’babaa’’ diye seslenmesidir. Babasını hiç görmemiş birisi olarak oğlumun bana ‘’babaa’’ diye seslendiğini duyabilmek, bu özel hediyeyi bana veren Allah’a binlerce kez şükretmemin en büyük sebebidir.

Ne Zaman Baba Olunur?

Babalık, bebeğin gözünü dünyaya açtığı an ile değil aslında eşinizin hamile olduğunu öğrendiği ve bunu size söylediği ilk andan itibaren başlar. Evet ortada henüz bir bebek yoktur fakat babanın sorumlulukları o andan itibaren başlamıştır. Şimdi şu soruları duyar gibiyim’’Ortada henüz çocuk yokken baba ne yapabilir ki?’’  Aslında babanın en önemli görevi o an başlamıştır. Bebeğinizin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi eşinizin sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmesine bağlıdır. Hele bizim gibi eşinizin hamilelikte yüksek tansiyon problemi varsa bir baba olarak hem hayat arkadaşınızı hemde çocuğunuzu korumak babanın en önemli görevidir. Bu süreçte baba annenin ve çocuğunun etrafında kalkan olmalı ve ne pahasına olursa olsun eşinizi sıkıntıya sokacak, üzecek, herkesten ve her şeyden korumalısınız. Şu asla unutulmamalıdır ki henüz dünyaya gelmemiş bir bebeğin ve annesinin canı geri kalan her şeyden daha kıymetlidir.

Peki Babalık Duygusu Ne Zaman Hissedilir?

Baba olmanın verdiği sorumluluk eşinizin hamilelik süreciyle başlarken aceba baba olma duygusu ne zaman başlıyor? Sanırım bu soruya her babanın cevabı farklı olabilir. Hani hep sorarlar ya  ‘’Çocuğunuzu ilk kucağınıza aldığınızda ne hissettiniz? Yada Baba olmak nasıl bir duygu?’’ Kimi babalar bu sorulara muhteşem bir duygu diye cevap verirken kimi babalar ise hiçbir şey  hissetmedim diye cevap veriyor. Peki bu yazının sahibi olan ben ne hissettim? İtiraf etmek gerekirse muhteşem bir duygu yoğunluğu yaşadığımı söyleyemem. Ama o an hiçbir şey hissetmedim de diyemem. Aslında ilk hissettiğim duygular şaşkınlık ve sevinçti. Şaşkınlık o an ne yapacağınızı ve ne hissedeceğinizi bilmemenizden (Halbuki aylarca o anı bekledik ve hazırlıklıydık. Ama öyle olmuyormuş işte) sevinciniz ise eşinizin ve bebeğinizin sağlıklı bir şekilde yanı başınızda bulunmasından kaynaklanıyor. Aslında çocuğunuz doğmadan önce onunla fizyolojik bir bağınız olmadığı için baba olma duygusu anneler gibi hemen başlamıyor. Çocuğunuzun emeklemesi, ilk adımını atması, ilk seslerini çıkarması, konuşmaya başlaması ve sizinle iletişime geçmesi işte tüm bunlar baba olma duygusunu tam olarak hissetmenizi sağlayan aşamalar.

Sevgili okurlar gelecek yazımda bir eğitimci olarak çocuğunuzla nasıl iletişim kurmanız ve nasıl kaliteli zaman geçirmeniz üzerine bilgiler vereceğim. En kısa sürede görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website