Çocuklarda Duygusal Açlık

Beslenme Uzmanımız Tuğba YAPRAK çocuk beslenmesi hakkında bizlere önemli bilgiler verdi. İşte faydalı olabileceğini düşündüğümüz söyleşimizden önemli başlıklar…

Çocuklar neden yemek yemez?

Çocukların beslenme alışkanlığı aileden başlıyor. Bu konuda en önemli görev aileye düşüyor. Yemek yememe probleminin kaynağında da aile yatıyor yani.

Hep beraber yemek masasına oturmayan ailelerde çocuklarda beslenme bozuklukları baş gösteriyor.

Nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle yemekleri çok karıştırmamak gerekiyor. Çocukları yemek yerken rahat bırakmakta önemli. Zaten onu kendi haline bıraktığınızda ihtiyacı kadar yiyecektir. Ne kadar zorlarsanız o kadar az yiyecektir.

Duygusal açlık nedir?

Anne baba çalışıyorsa yada çocukla az ilgilenme söz konusuysa çocuk dikkat çekmek için buna başvurabiliyor yani yemiyor. Nasıl olsa yemek yemesi için çok uğraşılacağını biliyor ve yemiyor.

Ne yapmalıyız?

Aile öncelikle kendi yanlış beslenme alışkanlıklarını değiştirmeli. Büyürken her şeyi aileden öğrenen  çocuk  yemek konusunda da neyi görüyorsan onu yapıyor.

Her yaş grubunun yeme ihtiyacı farklı. Her yaş grubunun değişik ihtiyaçlarına göre uygun beslenme programları düzenlenebilir.

Duygusal açlıkla nasıl baş edebiliriz?

Çocukla kaliteli zaman geçirmek gerekiyor. Yemek yemesi için ısrar etmeyin zaten ihtiyacı kadar yiyecektir. Besin seçimi de bu konuda önemli, sağlıklı ve seveceği besinler tercih edilmeli. Sıklıkla fast food tüketiminden de kaçınmak gerekiyor.

Tavsiyeler;

Eğer çocuğun beslenmesi ile ilgili endişeler varsa, uzun süreli beslenme bozuklukları yaşıyorsa, aile mutlaka destek alıp beslenme uzmanına danışmalılar. Ayrıca unutulmamalıdır ki sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırmak için tüm ailenin özen göstermesi gerekmektedir. Siz nasıl beslenirseniz onlarda öyle beslenir.

Teşekkürler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website