Bu Ülkede Kadın Olmak

Bu ülkede kadın olmak;

Karşısında sorumlu olarak kadın bir personeli gören yurdumun erkeklerinin  sana son ses bağırabilmesi demek

(Denedik ve gördük ki bu tip adamların karşısına iri cüsseli, uzun boylu bir erkeği koyduğun zaman peki o zaman diyip kurallara boyun eğmektedirler)

Bir örnekle açıklayalım konuyu…

Adam annesini doktora götürüyor, onun için değerli bir kadını iyi etmek için yani.

Annesine doktor tarafından yazılan ilaç yan etki yapıyor. İşte bu yüzden tekrar aynı hastaneye dönüyor,şikayet için  yetkili kadını buluyor. Önce kibar başlayan konuşmada sesler yükseliyor, sinirler geriliyor. Ama kadın inatla bozmuyor adabını. Kibarca durumu açıklıyor, hatta annesini getirdiği taktirde bütün tedavisini yaptıracağını söylüyor. Adam olmaz diyor, paramı iade edin benim.

Kadın buna yetkisinin olmadığını bir dilekçe yazarsa değerlendirileceğini söylüyor. Adama şikayet etme hakkının olduğunu söylüyor hatta yol bile gösteriyor.

Şimdi sonuca geliyorum.

Adam kapının önüne pusuya yatıyor, kadını görebileceği net bir yer buluyor. Başlıyor oradan tehditkar bakışlar yollamaya ( bakışları anlatılacak gibi değil, korkudan öte güldürüyor ama yine de bir tırsmıyor değil kadın)

Neyse işte burada sahneye bizim uzun boylu iri cüsseli, adam çıkıyor, kadın alıyor çantasını sığınıp başka bir adamın yanına kaçıyor bizim adam müsveddesinden.

Sonuç;  adam ancak başka bir adamı ciddiye alıyor ve gitmiyor arkalarından. çünkü son derece ilkel bakış açısı ancak kuvvetine hükmedebiliyor, aklına değil.

 

Not: Tabi bu hikayede bahsi geçen adamlardan ibaret değil hayatımız. Kadına değer veren bütün “gerçek adamların” başımızın üstünde yeri vardır.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website