İş Hayatında Başarılı Olmanın 10 Altın Kuralı

Hazırsanız başlıyoruz gençler!

Üniversiteden yeni mezunsunuz, yolun başındasınız, neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilmiyorsunuz, şaşkın tavuk gibi nereye başvuracağınızı bilemeden saldırıyorsunuz görüyorum.

İlle de üniversiteye filan gerek yok ya, çalışmak iş aramak için! Neler görüyoruz kişisel başarılarıyla hayatta güzel işler yapan. Kişisel başka becerilerle ilerlemekte söz konusu tabi, onu başka bir derste ele alırız…

Şimdi!

  1. Başvurdunuz diyelim ve şanslısınız işe alındınız.
  2. Öncelikle akıllı olmak lazım, iş beğenmezlik yapmayın. Bir yerden başlamak lazım.

Peki işe başladığınızda sizi neler bekliyor, nasıl davranmanız gerekiyor?

  1. Sakin olun, herkes sizin gibi insan ( tabi küçük karakter farkları olacaktır abartmayın)
  2. Birde mesai arkadaşlarınız var, ilk zamanlar gerçekten ne düşündüğünüzü asla umursamayın! Sanki hepsi melek ve size yardıma gelmişler gibi düşünüp öyle de hissettirin. Zamanla zaten herkes birbirine alışacak ve ilk intibaların gerçekten önemi kalmayacak. Tam tersi de olabilir asla anlaşamayacağınız tipler de olacaktır, o kadar kusur kadı kızında bile olur konuşmazsınız olur biter.
  3. Sıra geldi müdürümsü, sorumlulara, birim amirimcivert ablalara ve ağabeylere…

Tam olarak adı bunun gibi olan ama yanından bile gecemeyecek ablalarımız ağabeylerimiz çıkacak karşınıza! Hemen korkmayın etrafı inceleyin, bakın diğerleri neler yapıyor?

Evet biliyorum siz asla onlar gibi olamayacaksınız, nasıl bir insan diğer bir insana bu deni yalakalanır dimi? İşte böyle!

Yapamayacaksanız hemen karar verin, ya onların nefes alışlarını bile alkışlayacaksınız yada  karakterinizden ödün vermeyin size iş mi yok dimi ama!

  1. Hadi onların havalarını anladık da bu kendini beğenmiş kıza ne demeli?

Ama öyle biri yok ki demeyin, mutlaka vardır. Bugün yarın göreceksiniz onu garanti veriyorum. Şimdi siz onunla iyi geçinmeye falan çalışacaksınız, uyarıyorum boşuna zaman kaybetmeyin derhal kaçın ordan! Onunla asla iyi olamayacaksınız, çünkü bu tipler için en mükemmel varlık kendileri, en çok çalışan eleman tabi ki kendisi ve reklamını da en iyi o yapıyordur! Allah’ın sopası yok canım okurlarım biz neler gördük. Bu devran hep böyle gitmeyecek, siz işinize bakın O’nu havasıyla baş başa bırakın, bir ara sert bir şekilde bizim gibi basit insanların arasına inecekler zaten!

  1. Diyelim ki, amir sizsiniz! “Çingeneye beylik vermişler önce babasını asmış” olmasın rica ediyorum. Öyle höt zöt demekle amir, sorumlu olunmaz. Hem sevin hem dövün. Annesinden dayak yiyen çocuklar gibi hem dayak yesinler hem de size sarılıp ağlasınlar. Çiğ süt emmiş, dengesizler olacaktır gereğini derhal yapabilirsiniz…
  2. Hiç mi iyi insan yok der gibisiniz, tam da oraya geldim şimdi.

Onlara iyi bakın, besleyin büyütün, sevginizle sarın sarmalayın sakın kaybetmeyin. Onlar zaten iyi diye de işin suyunu çıkarmayın, herkesin bir sınırı vardır bunu da unutmayın olur mu kıymetli okurlarım.

  1. Sektörden sektöre mutlaka farklılıklar olacak. Hepsinin ortak noktaları para ve insan. Paranın olduğu yerde insan muhakkak vardır. Diyeceğim o ki insanlara takılmayın, paranızı kazanmaya bakın.
  2. Son olarak canlarım sizlere tavsiyem kimse vazgeçilmez değil, hiçbir yer sizin son şansınız değil! Bunu unutmayın…

Hepinize bol şanslar…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website